Search

Dota 2 İnceleme

3168

Valve Corparation tarafından geliştirilip Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde oynanabilen Dota 2’yi inceliyoruz.

Dota 2 oynaması ücretsiz olan bir MOBA oyunudur. İlk olarak 2002 yılında ortaya çıkan Warcraft III: Reign of Chaos ve onun genişletme paketi olan The Frozen Throne haritası olan Defense of the Ancients’ın bağımsız devam oyunudur. Daha sonra 2011 yılında sadece  Microsoft Windows’a özel beta olarak çıkmış, 2013 Temmuz’da ise Microsoft Windows, OS X ve Linux için yayınlanmıştır. Oyunun aynı anda bir milyondan fazla çevrimiçi oyuncu bulundurma rekoru bulunmaktadır ve steam üzerinde en popüler oyunlarda ilk sıradadır.

 

En Büyük E-Spor Oyunlarından Birisi

Dota 2 eSpor dünyasında çok büyük bir yeri kaplamaktadır. Dünya çapında Dota 2 turnuvaları düzenlenmekte olup kazananlara yüklü miktarlarda para ödülü verilmektedir. En büyük turnuvası Valve tarafından her yıl Seattle, KeyArena’da düzenlenilen The International’dır. Bu turnuvaların ödül havuzlarında milyon dolarlar bulunur. Bunun yanında Valve ilki 2015’te Frankfurt’ta olmak üzere daha küçük çaplı ve “Major” olarak adlandırılan sezonluk etkilinkikler yapmaya da başlamıştır.

Dota 2 Savaş Haritası

Oyunun ana savaş haritasında iki takım bölgesi bulunuyor. Bunlardan birisinin ana merkezi haritanın sol alt kısmında, diğer takımın ise sağ üst kısımdadır. Her iki takımda da 5 er oyuncu bulunur. Takımlardan birisi düşman takımın ana binasını yıkana kadar oyun devam eder. Düşmanın ana binası yıkıldıktan sonra oyun biter ve kazanan takım belli puan ve ödüller kazanır.

113 Özel Kahraman

Oyun başlangıcında her takımın oyuncusu bir kahraman seçer. Toplamda 113 kahraman bulunuyor ve her birinin farklı özellikleri ve yetenekleri bulunuyor. Yalnızca bir tane kahramanda ustalaşmak uzun zamanınızı alabilir.

Oyuna tüm oyuncular 1. seviyeden başlar. Oyun sırasında karakterinizi savaşlar sayesinde tecrübe kazandırabilirsiniz ve kazandığınız tecrübeler ile seviyeniz artacaktır. Seviyeniz arttıkça karakterinizin yeni becerileri açılacaktır yada mevcut becerilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Düşmanlarınıza karşı üstünlük kazanabilmek için karakterinizi özel eşyalar ile kuşatmalısınız. Bu eşyaları alabilmek için oyun içersinde bolca altın kazanmanız gerekiyor. Altın kazanmanın bir kaç yolu bulunuyor. Bunlardan ilk olanı düşman karakterlerden birini öldürebilirseniz yüksek miktarda altın kazanabilirsiniz. Bunun dışında altın kazanabilmek için düşmanlarınızın bilgisayar tarafından kontrol edilen creep isimli yaratıkları öldürebilirsiniz. Bu yaratıklar gruplar halinde düşman kulelere, düşman karakterlere ve düşman yaratıklara (creep) saldırmak için ortaya çıkarlar.

Son Bakış

Dota 2 genel olarak oyuncusuna fazlasıyla zevk veriyor. Oyunun grafik kalitesini ve efektleri oldukça başarılı bulduk. Oyunun en güzel taraflarından birisi tam anlamıyla bir takım oyunu olmasıdır. Yani takımınızdaki oyunculardan birisinin hatasından dolayı bütünüyle bir savaşı kaybedebilirsiniz. Eğer sizde bir takımın parçası olmak istiyorsanız bu oyun tam size göre olabilir. Bu kadar fazla oyuncu kitlesine sahip olan bir oyun için pek fazla söze gerek yok.

 

İnceleme

  • Performans ve Grafikler9
  • Takım Oyunu10
  • Karakter Çeşitliliği9
  • Destek ve Geliştirme9
  • Ses Efektleri9
  • 9.2

    Score

Kullanıcı Oyu: 0 ( 0 Oy Sayısı )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir