Search

Oyunlar İnsanları Şiddete Yöneltiyor mu?

1384

GTA ve benzer türdeki oyunlar insanları şiddete mi yöneltiyor? Hannover Sağlık Okulu bu konuda detaylı bir araştırma yaptı.

Toplumun büyük bir kısmı bu konuda endişeli ancak oyunlar insanları şiddete yöneltmiyor olabilir. Oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte yetişkinlere göre olan oyunların sayıları da artıyor. Hannover Sağlık Okulu’nda yapılan araştırmaya göre, şiddet içeren video oyunları insanları şiddette yöneltmediği sonucuna varıldı. Yalnız bu konuda ilginç bir unsur olarak bu sonucu destekleyecek herhangi bir bilimsel veri bulunmuyor.

Video oyunlarının aşırı şiddet içeren sahnelerinde insanlar ister istemez fizyolojik değişime maruz kalıyor. Bu oyunları oynarken vücudunuz adrenalin salgılıyor ve sizi heyecanlandırıyor. Ancak bol aksiyonlu bir film izlediğinizde de aynı tepkilerle karşılaşıyorsunuz. Yapılan araştırmalardan bulunan farklı bir detay ise, insanların algısının şiddeti engellemesi oldu. Şiddet ne kadar gerçekçi olursa olsun insan algısı oyunda gördüğü şeyleri gerçek olarak kabullenmiyor. Bundan dolayı sonuç olarak bu durum şiddete yönelten bir psikolojinin oluşmasını engelliyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir